
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of Positions | 6 |
| Connector Type | Shrouded |
| Gender | Male |
| Packaging | Reel |
| Termination | Solder Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mating Post Length | 4.4 mm |
| RoHS | Compliant |
| Termination Post Length | 3.7 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch | 1.25 mm |
Stock: 695
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11501
Ext.Price$0.11501
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11501 | $0.11501 |
| 10 | $0.10295 | $1.02950 |
| 50 | $0.09216 | $4.60800 |
| 100 | $0.08525 | $8.52500 |
| 500 | $0.07886 | $39.43000 |
| 1000 | $0.07294 | $72.94000 |
| 3000 | $0.06795 | $203.85000 |
| 5000 | $0.06331 | $316.55000 |
